Fotowoltaika – co to jest?

Słowo „fotowoltaika” powstało z połączenia dwóch wyrazów: photo – oznaczającego światło i  volt – czyli jednostki pomiaru napięcia prądu elektrycznego.  Stąd też skrót PV. Obecnie określenia „fotowoltaika”  używa się do nazywania systemów  pozwalających na pozyskanie prądu z energii słonecznej.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne zbudowane są z fotoogniw, które przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Do prawidłowego działania wcale nie jest potrzebne jasne światło. Panele w pochmurne dni także produkują energię.

W ofercie rynkowej możemy spotkać trzy rodzaje ogniw:

  • Monokrystaliczne – najdroższe w ofercie, ale też najbardziej wydajne (osiągają do 15% sprawności więcej).
  • Polikrystaliczne – tańsze, jednak trochę mniej wydajne.
  • Amorficzne – wykorzystywane są do zasilania niewielkich urządzeń. Ich sprawność jest czasami o połowę mniejsza niż baterii monokrystalicznych.
ikona - panel fotowoltaiczny
Panele Fotowoltaiczne

Dach czy grunt?

Decydując się na instalacje fotowoltaiczną często zastanawiamy się, czy nasz dach jest odpowiedni. Nieprawdą jest, że panele muszą być montowane od południowej strony (choć ta jest najlepsza). Przy odpowiednim kącie nachylenia system może być zamontowany zarówno od strony wschodniej, jak i od zachodniej. Jeżeli jednak, dach nie odpowiada parametrom technicznym lub jest zasłonięty drzewami warto pomyśleć o instalacji naziemnej. Wtedy mamy pewność, że prądu nam nie zabraknie.

Kiedy zdecydujesz się na współpracę z naszą firmą.

Osobom, które chcą z nami współpracować zapewniamy najwyższy poziom usługi, a także wartość dodaną, w postaci wiedzy, fachowości i kompleksowego podejścia do tematu. Zapewniamy całościowe przygotowanie elektrowni słonecznej, począwszy od wykonania projektu, aż po przyłączenie do sieci i związane z tym wszelkie procedury administracyjne. Jako lider na rynku od 2015 roku posiadamy wiedzę i doświadczenie. Zatrudniamy 30 własnych ekip monterskich, posiadamy Własny dział projektowy oraz prawny.